Architektura ve Vídni

Nejlepší internetový průvodce vídeňskou architekturou, kterého jsem našla je zde: wienarchitektur.at. Zvolíte si čtvrť a web vám nabídne mapu s očíslovanými body - jednotlivými stavbami. V roletce vpravo si podle čísla najdete příslušnou stavbu a můžete si o ní poslechnout nebo přečíst výklad. Psaný text je v angličtině nebo němčině, poslech jen německy. Zároveň je zde přehled všech souvisejících výstav a akcí. Prostý seznam architektonicky významných staveb s adresami a mapkou je zpracován v tomto letáku (německy, anglicky). Ve Vídni je možné obdivovat mnoho mimořádných staveb různých období a slohů. Máte-li o obor hlubší zájem, začněte v Muzeu architektury.

Muzeum architekury

Jde o profesionální instituci, která v tomto prostoru organizuje různé tematické výstavy, shromažďuje literaturu, poskytuje informace. Pořádá kurátorské prohlídky výstav, výtvarné dílny pro děti a řadu dalších zajímavých akcí. Kromě výstav to ale asi nebude program pro turistu, který přijede na víkend, ale spíš pro informovaného zájemce o architekturu, viz web. O některých konkrétních budovách píšeme v jiných kapitolách: Hundertwasserhaus, Stephansdom, Ringstrasse. Turisté tu v ulicích narážejí na mimořádné architektonické počiny, které se dostaly i do učebnic. Za některými se vyplatí popojet pár stanic mhd z centra.

Secese je když… je všude květinový ornament

Vídeň úzkostlivě oprašuje několik secesních staveb, které tu postavili slavní architekti Otto Wagner, Josef Hoffmann, Joseph Maria Olbrich a další kolem roku 1900. Jde především o Pavilon secese, budovu Poštovní spořitelny, Leopoldskirche, nádražní architekturu…

Pavilon secese

arch. Joseph Maria Olbrich Pavilon byl postaven jako výstavní síň moderního umění a dosud tomuto účelu slouží. Uvnitř je stálá výstava, konají se tu příležitostné akce a krátkodobé výstavy.

<
Pavilon secese

Otto Wagner Pavilon

Jde o bývalou nádražní budovu. Ta není vytápěna, proto je otevřeno sezonně od dubna do října út -ne 10 - 18 h Uvnitř je expozice věnovaná Otto Wagnerovi. Leopoldskirche arch. Otto Wagner Baumgartner Höhe 1 (metro U3 st. Ottakring a autobusy 47A a N46, do zastávky Otto-Wagner-Spital) Projdete se od autobusové zastávky klikatými cestičkami parkem až na vyhlídkové místo, odkud za pěkného počasí přehlédnete celé město. Místo je vybrané dokonale a kostel je čistá secese, Otto Wagner navrhoval i vnitřní vybavení. Jedno z těch míst, kam se vyplatí jet a nelitovat času. Prohlídky s výkladem zaměřeným na architekturu kostela a Otto Wagnera se konají od dubna do října vždy ve středu ve 14,00 h (německy).

Moderna je když… ornament je zločin

Na jméno Adolfa Loose narazíte ve Vídni častěji, než na jeho stavby. Narodil se v Brně a některé jeho projekty se realizovaly i u nás. Prahu například zdobí jeho slavná Müllerova vila, Plzeň bytové interiéry ad. Jeho nejznámější realizací bude ale nejspíš tzv. Loosův dům, dnes obchodní dům Goldman a Salatsch

Looshaus

Dům se velmi nelíbil císaři, který měl na něj výhled z hofburské pracovny a přezdívku “Dům bez obočí” mu dal proto, že mu chyběly nadokenní římsy. Ale kde je dnes císař! “Ornament je zločin”, tvrdil Loos, a protože s ním část bohaté klientely souhlasila, o zakázky neměl nouzi. Stavby jsou přísně účelné, přitom krásné, důstojné a elegantní. Co se ušetřilo na fasádních ozdobách, utratilo se na materiálech v interiéru.

<
Loosův dům na Michaelerplatz

American Bar

Super podnik s atmosférou. Nejameričtější ze všech amerických barů vyprojektoval A. Loos po svém návratu z Ameriky v roce 1903 a až projdete vchodovými dveřmi uvidíte, že fungují jako stroj času :-). Adolf Loos je autorem i vlastního náhrobku na hřbitově Zentralfriedhof. To je dobré vědět, než se začnete divit, proč má v té přehlídce honosných hrobek s bustami a andělíčky tak slavný architekt na hrobě jen prostý malý kvádr se jménem. Tomu se prostě říká „mít styl“.